Comentariul LIVE TEXT al semifinalei Fed Cup Franţa - România! Kristina Mladenovici - Simona Halep 3-6, 1-6

0
Halep

România întâlneşte în acest weekend Franţa, în semifinalele Fed Cup, şi are o şansă istorică de a evolua cu trofeul pe masă.

ora 16:50 1-6 Game Halep
Simona desăvârşeşte prestaţia din acet set şi România pune primul punct pe tabelă în confruntarea pentru un loc în marea finală.

ora 16:45 - 1-5 Break Halep
Mladenovici nu îi mai poate face faţă jucătoarei noastre. SImona va servi pentru meci

ora 16:39 - 1-4 Game Halep
Simona câştigă pe propriul serviciu la a treia şansă şi ajunge la 7 game-uri câştigate din ultimele 8

ora 16:34 - 1-3 Break Halep
Simona se distanţează după un break venit în urma unui game foarte disputat. Maldenovici a închis game-ul cu o dublă greşeală.

ora 16:26 - 1-2 Game Halep
Game solid făcut de Simona pe propriul serviciu

ora 16:22 - 1-1 Game Mladenovici
Franţuzoica opreşte seria bună a lui Halep. Simona a avut iar multple mingi de break, dar nu a reuşit să fructifice niciuna dintre ele

ora 16:11 - 0-1 Game Halep
Seria bună a Simonei continuă. Românca a ajuns la 4 game-uri consecutive câştigate

16.07 - Mladenovici a cerut pauză de vestiar.

SETUL 1
ora 16:02 -
3-6 Break Halep
Simona e pe val. Românca câştigă primul set după un break la 15

ora 15:57 - 3-5 Game Halep
Pentru prima oară Simona se distanţază la două game-uri, după un game câştigat pe propriul servciu la 30

ora 15:52 - 3-4 Break Halep
Break uriaş făcut de Halep. Cel mai lung game al meciului, 13 minute, a fost adjudecat de Simona la a doua oportuntate. Cele două jucătoare au fost de 7 ori la egalitate.

ora 15:38 - 3-3 Break Mladenovici
Franţuzoaica face lejer rebreak-ul, la 15

ora 15:35 - 2-3 Break Halep
Simona a condus cu 40-15, dar scenariul din primele două game-uri în care a servit Maldenovici nu s-a mai repetat şi Halep a convertit prima minge de break

ora 15:31 - 2-2 Game Halep
Game fără emoţii pentru jucătoarea din Constanţa, adjudecat la 0.

ora 15:27 - 2-1 Game Mladenovici
Ca şi în primul game al partidei, Simona s-a dus în 40-0 pe serviciul adversarei şi a irosit toate cele 3 mingi de break

ora 15:21 - 1-1 Game Halep
Simona face primul punct în urma unui game în care a fost egalată după ce a avut 40-15. Nu i-ar strica fetei noastre puţin mai multă agresivitate

ora 15:14 - 1-0 Game Mladenovici
Halep a început tare meciul, s-a dus la 0-40, dar Mladenovici a câştigat următoarele 4 puncte şi şi-a  fructificat serviciul după încă o egalitate la 40.

ora 15:07 - A început meciul. Franţa va servi prima.

ora 15:02 - Fanii români fac spectacol în tribuele arenei din Rouen. Ca şi la meciul din sferturile de finală, cu Cehia, fostul premier Emil Boc este sufletul galerie.

ora 14:53 - S-au intonat cele două imnuri de stat. In sala de la Rouen sunt aproximativ 1.000 de români, adică 20% din totalul spectatorilor

ora 14:50 - Mladenovici o conduce pe Halep la victorii în meciurile directe, 3-2:
*2017 (Madrid): 7-5, 6-7, 6-2 Halep
*2017 (Indian Wells): 6-3, 6-3 Mladenovici
*2015 (Cincinnati): 7-5, 5-7, 6-4 Halep
*2015 (Birmingham): 2-6, 6-0, 7-6 Mladenovici
*2014 (Paris): 7-6, 6-4 Mladenovici

În doua partidă a zilei, Garcia – Buzărnescu, va începe imediat după terminarea primul meci.  Apoi, programul de duminică, cu începere de la ora 14.00 (în direct la Digi Sport şi Telekom Sport) va fi în felul următor:

*Primul meci: Garcia – Halep
*Al doilea meci: Mladenovici – Buzărnescu
*Meciul de dublu: Garcia / Mladenovici – Begu / Niculescu

Cu precizarea că, la dorinţa căpitanului de echipă, pot fi schimbate jucătoarele implicate în partidele de duminică, la simplu şi la dublu

Semifinala Franţa - România se joacă pe o suprafaţă de zgură instalată în Palatul Sporturilor Kindarena din Rouen, cu o capacitate de 4.976 locuri.

Am învins în singurul duel

Franţa şi România s-au mai întâlnit o singură dată în Cupa Fed, în 1976. Duelul disputat în Statele Unite ale Americii, în sală, a fost câştigat de „tricolore”, scor 3-0.

Brisbane (Australia, hard)
Australia – Belarus 1-1 după prima zi (mai multe amănute aici)

*Finala Fed Cup e programată pentru 9-10 noiembrie. În caz de calificare, România va juca, din nou, în deplasare.