Liga I: ASA Târgu Mureş - Chiajna 1-0. Mureşenii rămân lideri datorită unui supergol marcat de Axente

0

ASA Târgu Mureş a câştigat cu 1-0 partida de pe teren propriu cu Concordia Chiajna cu un gol marcat de Mircea Axente în minutul 51.

Axente a preluat cu călcâiul o minge, a intrat în careu şi a plasat mingea pe lângă portarul advers.

Imediat după golul gazdelor, Concordia a ratat o şansă mare prin Constantiescu. Ghinion a avut şi Buleică, accidentat grav în prima repriză.

În urma acestei victorii, ASA a acumulat 7 puncte şi e pe primul loc în Liga I. Pentru mureşeni urmează meciul cu Saint Etenne de joi, din turul trei preliminar al Ligii Europa.

Din minnutul 73, Concordia a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Marin a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu - Golanski, Bejan, Lopez, Balic - N'Doye, Gorobsov, Louis Pedro (Hanca '46), Brandan (Manolov '64) - Jazvic, Axente (Jurado '78). Antrenor: Vasile Miriuţă

Concordia Chiajna: Iacob - Bărboianu, Marin, Tincu, Bucurică - Giurgiu - Buleică (Serediuc '32), Cristescu, Constantinescu (Pena '67), Purece (Ţîră '83) - Răducanu. Antrenor: Marius Baciu

Vasile Miriuţă: O victorie muncită, ştiam că jucăm cu o echipă care evoluează foare bine în deplasare. Mircea Axente a marcat şi astăzi, e un băiat de mare caracter, care munceşte mult. A fost un gol frumos. Cu Saint-Etienne vom da tot posibilul să facem un joc bun ca să avem şanse de calificare".