Liga Campionilor, sferturi de finală: CSM Bucureşti - Rostov Don 26-25! Calificarea se decide în Rusia

0
Fază de joc din meciul CSM Bucureşti - Rostov cu Rodrigues încercând să treacă de barajul rus FOTO Mediafax

Campioana României la handbal feminin, CSM Bucureşti, a învins, joi, pe teren propriu, formaţia rusă Rostov-Don, cu scorul de 26-25 (11-12), în manşa tur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Bucure;tencele au avut şansa de a încheia meciul la două goluri avans, dar Oana Manea a ratat un cotnratac la ultima fază a partidei.

Marcatoarele partidei au fost Martin 5 goluri, Torstensson 5, Jorgensen 3, Rodrigues 3, Gullden 3, Curea 2, Brădeanu 2, Vărzaru 1, Manea 1, Fisker 1 gol, pentru CSM, respectiv Ilina 9 goluri, Sen 5, Borşenko 3, Managarova 3, Petrova 2, Slivinskaya 1, Bobrovnikova 1, Şimkute 1, pentru Rostov Don.

Până la meciul de joi seară, Rostov-Don a fost singura echipă neînvinsă din actuala stagiune a Ligii Campionilor.

Partida retur va avea loc în 9 aprilie, pe terenul formaţiei ruse, iar câştigătoarea din dubla manşă se va califica la Turneul Final Four.

În celelalte partide din sferturile de finală se duelează HCM Baia Mare – Buducnost (2 şi 10 aprilie), HC Vardar – Larvik HK (2 şi 10 aprilie) şi FTC Budapesta – Gyor (2 şi 9 aprilie).

Turneul Final Four va fi găzduit de Budapesta, în 7-8 mai.

Deţinătoarea trofeului este formaţia Buducnost Podgorica (Muntenegru), la care evoluează şi internaţionala Cristina Neagu.