Liderul WTA Iga Swiatek a fost eliminată în turul trei de la Wimbledon. Halep, considerată noua favorită a turneului

0
Iga Swiatek Foto EPA EFE (arhivă)

Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, a fost eliminată, sâmbătă, în turul trei al turneului de la Wimbledon, de sportiva franceză Alize Cornet, numărul 37 mondial. În urma acestui rezultat, Simna Halep devine noua favorită la câştigarea turneului londonez.

Iga Swiatek a fost învinsă cu scorul de 6-4, 6-2, într-o oră şi 33 de minute.

Iga Swiatek era cotată cu prima şansă la a câştiga turneul, în viziunea caselor de pariuri. Acum, cu liderul mondial scos din competiţie, Simona Halep urcă în fruntea ierarhiei, scrie gsp.ro. Halep şi Swiatek erau pe aceeaşi jumătate de tablou şi s-ar fi putut întâlni în faza semifinalelor.

Tort sâmbătă a fost eliminată şi sportiva din SUA Coco Gauff, locul 12 WTA, ea fiind învinsă de compatrioata sa Amanda Anisimova, numărul 25 mondial, scor 6-7 (4), 6-2, 6-1.