Liderul CFR Cluj şi-a bătut iar victima favorită, pe Sepsi Sfântu Gheorghe, şi simte miros de titlu în nări. Palmares incredibil între cele două echipe

0
Tucudean

CFR Cluj a ajuns la 7 succese din ultimele 7 meciuri jucate împotriva celor de la Sepsi. Mai mult, 4 din ultimele 6 victorii în meciurile oficiale au venit după partide cu echipa din Sfântu Gheorghe.

CFR Cluj îsi vede liniştită de parcursul imaculat din play-off. Sâmbătă seara, cu acelaşi joc anost, la mica ciupeală, liderul Ligii 1 a mai bifat o victorie italienească, 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de George Ţucudean, în minutul 24, cu un şut de la aproximativ 11 metri, după o centrare pe jos a lui Manea. Ţucudean, care a revenit pe teren după o absenţă de peste o lună cauzată de probleme medicale, a jucat până în minutul 75.

În clasament, CFR Cluj s-a distanţat la 6 puncte de echipa de pe locul 2, FCSB, care joacă mâine la Ovidiu cu Viitorul Constanţa.

Sepsi: Fejer - De Moura, Rudol, Ivanovic, Aboud Omar – Velev (Mensah ’63), Karnitski - Flores, I. Fulop (Sîntean ’81), Fl. Ştefan (Hamed ’46) – Tandia. Antrenor: Eugen Neagoe

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora – Deac (Păun ’87), Bordeianu, Culio - Omrani, Ţucudean (Costache ’75), Moutinho (Djokovic ‘56). Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: De Moura ’61, Mensah ‘90+2 / Deac ’18, Păun ‘88

Sepsi, donator de puncte pentru CFR

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a adunat 7 victorii în cele 7 meciuri oficiale jucate împotriva celor de la Sepsi. Echipa din judeţul Covasna şi-a permis o singură dată să îi deranjeze pe cei de la CFR, pe 26 iunie 2017, când au terminat la egalitate un meci amical. În rest, indiferent dacă au jucat în sezonul regulat, în play off sau în Cupa României, cei de la Sepsi au înregistrat eşecuri de linie

4 victorii din ultimele 6 au venit în meciurile cu cei de la Sepsi

O altă statistică interesantă este privitoare la ultimele 9 meciuri oficiale ale celor de la CFR. În Liga 1 şi în Cupa României, echipa din Cluj a adunat 1 eşec, 2 rezultate de egalitate şi 6 victorii, nu mai puţin de 4 dintre acestea venind în confruntările cu Sepsi.

20 aprilie 2019 victorie Sepsi - CFR Cluj 0-1 Liga 1 playoff

14 aprilie 2019 egal CFR Cluj - FCSB 0-0 Liga 1 playoff

07 aprilie 2019 egal Craiova - CFR Cluj 0-0 Liga 1 playoff

03 aprilie 2019 eşec CFR Cluj - Astra 1-3 Cupa României
30 martie 2019 victorie CFR Cluj - Astra 1-0  Liga 1 playoff
16 martie 2019 victorie Viitorul - CFR Cluj 0-1   Liga 1 playoff

09 martie 2019 victorie CFR Cluj - Sepsi 3-1 Liga 1 playoff

03 martie 2019 victorie CFR Cluj - Sepsi 1-0 Liga 1 sezon regulat