Laura Văleanu, singura româncă participantă la Jocurile Paralimpice, a avut prestaţii decente la Soci. Rezultatele schioarei noastre

0

Cel mai bun rezultat obţinut de Laura Văleanu la Jocurile Olimpice de la Soci a fost locul 5 la slalom special în proba de schi alpin. La slalom uriaş, schioarea noastră a terminat pe locul 7

Schioarea Laura Văleanu a ocupat, duminică, locul 7 (din 20 de concurente) în proba de slalom uriaş la Jocurile Paralimpice de iarnă de la Soci, informează site-ul oficial al competiţiei, citat de Mediafax.

Sportiva noastră a terminat cursa cu timpul de 2:54.23, la 15.39 secunde distanţă de câştigătoarea probei, Marie Bochet din Franţa.

Acesta n-a fost cel mai bun rezultat al Laurei la Soci. Pe 12 martie, în proba de slalom special, tot la schi alpin, ea s-a clasat pe locul 5 (din 18 concurente), fiind aproape de o medalie de bronz.

Înainte de competiţie, Laura Văleanu declara pentru "Adevărul" că poate obţine o medalie olimpică la Soci, cu condiţia să evolueze fără presiune în concursul paralimpic. Pentru schioarea noastră, aceasta a fost a doua ediţie a Jocurilor Paralimpice la care a participat, după Vancouver 2010.