Karolina Pliskova, huiduită în finala de la Roma! Zero game-uri şi doar 13 puncte câştigate de sportiva din Cehia

0
Iga Swiatek

Iga Swiatek (15 WTA) a câştigat, duminică, turneul de la Roma, primul său trofeu WTA 1000, după un meci halucinant cu jucătoarea de pe locul 9 WTA, Karolina Pliskova

Swiatek (foto) a învins-o în finală, cu scorul de 6-0, 6-0, în 46 de minute, pe sportiva cehă Karolina Pliskova, locul 9 WTA.

Partida dintre cele două jucătoare nu a avut niciun fel de istoric, Pliskova fiind un simplu partener de antrenament pentru poloneza de doar 19 ani. În primul set, Iga a irosit doar patru puncte, niciunul pe propriul serviciu, şi a punctat pe tabelă după doar 21 de minute.

Setul secund a fost puţin mai lung, 26 de minute, dar la fel de dezechilibrat, cu Pliskova reuşind alte 9 puncte.

Pe finalul partidei, spectatori şi-au arătat nemulţumirea şi au început să fluiere.

Iga Swiatek, care mai are în palmares alte două trofee: Adelaide 2021 şi Roland Garros 2020, va urca 5 poziţii în clasamentul mondial, până pe locul 10, intrând astfel în premieră în Top 10 WTA.

Pentru Pliskova a fost a doua finală consecutivă pierdută la Foro italico, după ce anul trecut a abandonat în setul secund, la scorul de 6-0, 2-1 în favoarea Simonei Halep.