JO 2016: suntem în semifinale la scrimă după un meci dramatic! Tuşă de aur a fetelor în confruntarea cu SUA

0

Naţionala feminină de spadă a României, în componenţa Ana Maria Popescu, Simona Pop, Simona Gherman şi rezerva Loredana Dinu, s-a impus pe muchie de cuţit în duelul cu SUA.

UPDATE România e în finală!

Echipa feminină de spadă a României, formată din Ana Maria Popescu, Simona Gherman şi Simona Pop, s-a calificat, joi, în semifinale la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, după ce a învins, cu scorul de 24-23, reprezentativa Statelor Unite ale Americii, în sferturile de finală ale competiţiei.

După cele nouă reprize, scorul era egal, 23-23, dar Ana Maria Popescu a reuşiut tuşa de aur în faţa oponentei sale.

În semifinale. România va întâlni Rusia, de la ora 19.15. Rusoaicele au trecut de Franţa, scor 44-41. În celalată semifinală se vor întâlni echipele Chinei (42-34 cu Ucraina) şi Estoniei (27-26 cu Coreea de Sud). Finala pentru medalia de bronz va avea loc de la ora 23.00, iar meciul pentru aur se va disputa de la ora 00.30.

Simona Gherman - Kelley Hurley 3-4

Ana Maria Popescu - Courtney Hurley 7-8, 1-0 la tuşa decisivă.

Sportiva Loredana Dinu a fost rezervă.

În semifinale, de la ora 19.15, România va întâlni învingătoarea partidei dintre Rusia şi Franţa.