Jivan, locul doi la sărituri în Cupa Mondială

0
Alin Jivan este un specialist al sariturilor

Gimnastul român Alin Jivan s-a clasat pe locul 2 în finala probei de sărituri, disputată duminică în cadrul concursului de la Cottbus (Germania), din cadrul Cupei Mondiale, în urma germanului Matthias Fahrig.

Alin Jivan, care a prins doar finala de la sărituri, a fost notat cu 15,787 (15,875 la prima săritură şi 15,700 la a doua), fiind devansat de germanul Matthias Fahrig - 16,112 (16,325 + 15,900). Pe locul 3 s-a clasat olandezul Jeffrey Wames - 15,437.

La sol, Alin Jivan s-a clasat pe locul 9 în calificări şi a ratat finală, la fel ca Adrian Bucur, clasat al 12-lea. La cal cu mânere, Ovidiu Buidoso a fost al 15-lea, iar Cristian Băţagă al 18-lea în calificări, şi nu au prins finala de 8. La inele, Alin Jivan a încheiat calificările pe locul 19, iar Cristian Băţagă pe 26. La paralele, în calificări, Ovidiu Buidoso s-a clasat pe locul 27, iar Alin Jivan pe 28.

La bară fixă, Adrian Bucur a fost al 11-lea în calificări, iar Ovidiu Buidoso al 14-lea.

Lotul masculin de gimnastică se pregăteşte pentru primul examen important al anului, CE pe echipe, programat la Birmingham (27 aprilie - 2 mai)