Japonia a intrat pentru a treia oară în Top 10 dezastre la Rugby World Cup

0

În 1995, echipa de rugby a Noii Zeelande reuşea o victorie la un scor neobişnuit la nivelul Cupei Mondiale până în acel moment: 145-17 cu Japonia. Vineri, cele două echipe s-au întâlnit din nou, iar All Blacks au făcut din nou scor cu niponii: 83-7!

Fără Carter, McCaw şi Muliaina, neozeelandezii s-au autodepăşit, marcând 13 încercări în 80 de minute. Lista marcatorilor îi cuprinde pe Smith (min. 4), Kahui (16, 45), Kaino (22), Mealamu (30), Ellis (35), S. Williams (50, 79), Toeva (56), Hore (61), Nonu (62), Thomson (76) şi Slade (36), ultimul transformând nouă eseuri!

Antrenorul All Blacks, Graham Henry, a avut în sfârşit ocazia să se declare satisfăcut: "Jocul nostru s-a ameliorat. Am demarat uşor. Construcţia noastră a fost cea mai bună şi asta m-a mulţumit". Autor a 23 de puncte, Slade a subliniat capacitatea echipei sale de a se menţine în prim-plan: "am vorbit să jucăm repede, iar înaintaşii să ne paseze iute baloanele. Am comis unele erori pe care Dan (n.r. Carter) nu putea să le facă".

De partea cealaltă, antrenorul neozeelandez al Japoniei, John Kirwan, a avut toate motivele să fie dezamăgit. Niponii au înregistrat a trei înfrângere la diferenţă mare de scor la Rugby World Cup după cele suferite în 1995 (17-145 cu Noua Zeelandă) şi 2007 (3-91 cu Australia). "Este dezolant să pierzi la un asemenea scor. Cred că până la pauză am ratat 13 placaje, iar atunci când nu plachezi cu All Blacks n-ai cum să eviţi dezastrul".

Meciul Argentina - România 43-8, disputat ieri, la Invercargill, ocupă poziţia a 68-a în acest top al victoriilor la scor.