Irina Begu a ratat calificarea în finală la Sankt Petersburg. Românca, învinsă după un meci de peste trei ore

0
Begu

Irina Begu, locul 56 WTA, a ratat, sâmbătă, calificarea în finala turneului de categorie WTA 500 de la Sankt Petersburg.

Begu a fost învinsă în penultimul act de jucătoarea din Grecia Maria Sakkari, locul 7 mondial şi favorită 1, scor 6-4, 6-7 (4), 6-4.

Meci a durat trei ore şi patru minute.

Pentru prezenţa în semifinale, Begu va primi 39.000 de dolari şi 185 de puncte WTA.

Sakkari a trecut în sferturi de sportiva belgiană Elise Mertens, numărul 26 mondial şi favorită 8, scor 7-6 (7), 6-2.

Irina Begu, locul 56 WTA, se calificase tot vineri în semifinale, trecând de sportiva cehă Tereza Martincova, locul 42 mondial, scor 6-4, 6-2, după o oră şi 21 de minute.

Begu şi Sakkari au mai fost adversare de două ori: în 2016, la Miami, câştigătoare a fost românca, scor 6-1, 6-3, iar în 2018, la Seul, s-a impus jucătoarea din Grecia, scor 6-3, 4-6, 6-4.