Irina Begu, meci infernal şi rezultat dezamăgitor în primul tur la Madrid Open!

0
begu

Românca de pe locul 75 WTA a pierdut, vineri, după fix trei ore de joc, partida cu Daria Kasatkina (37 WTA), în runda inaugurală a competiţiei de categorie WTA 1000 Madrid Open

Begu şi-a trecut în cont primul set, 6-4, unul dominat de game-uri făcute pe serviciul adversarei (4-3 pentru româncă).

Irina a început foarte bine şi setul secund, a condus cu 2-0 şi 3-2, dar jucătoarea din Rusia a luat 4 din următoarele 5 game-uri şi a egalat situaţia pe tabelă.

După un debut echilibrat de set decisiv, 2-2, Kasatkina s-a distanţat, 5-2, însă Begu a reuşit să revină. La 3-5, românca a salvat 6 mingi de meci şi a luat game-ul, după care şi a reuşit să egaleze la 5. Românca a mai salvat o minge de meci la 5-6, dar a cedat complet iniţiativa în tiebreak, pierdut la 1.

În final, Kasatkina s-a impus cu scorul de 4-6, 6-4, 7-6 (7/1), după un meci maraton care a durat fix trei ore.

Begu a cerut asistenţă medicală pentru o problemă la picior în setul doi, la scorul de 4-4 şi 30-15 pentru Kasatkina.

Prin prezenţa pe tabloul principal, Begu şi-a asigurat un premiu de 12.655 de euro şi 30 de puncte WTA.

În turneul din capitala Spaniei, Ana Bogdan a fost şi ea eliminată, ieri seara, în timp ce Sorana Cîrstea şi Simona Halep joacă la această oră primele lor meciuri.