Inaugurare cu ghinion: Craiova a fost umilită la primul meci jucat pe o arenă de 54 de milioane de euro

0

Fără Băluţă, Bancu şi Screciu (la loturile naţionale), plus Burlacu (accidentat), trupa pregătită de Devis Mangia n-a avut nicio şansă şi a părăsit terenul huiduită de cei 30.000 de spectatori.

Oltenii au început partida în formula: Mitrovici - Dimitrov, Datkovici, Kelici, Ferreira - Briceag, Gustavo, Mateiu, Popov - Mitriţă, Roman.

Din start însă, meciul a fost dominat de cehi, iar deschiderea scorului a venit firesc, în minutul 35, atunci când Skoda a punctat. La pauză, a fost 2-0 pentru Slavia Praga, după ce acelaşi Skoda a reuşit „dubla“ (42). La reulare, golurile au continuat să pice în poarta gazdelor, iar Bucha (66) şi Van Buren (77) au stabilit scorul final: 4-0 pentru Slavia Praga!

După un astfel de fiasco, n-a fost de mirare că oltenii au părăsit terenul în huiduielile publicului.