Ianis Hagi, pasă de gol genială pentru Genk,  Marin, evoluţie excelentă cu Ajax. Cât au jucat Andone şi Băluţă la Brighton

0

Stranierii români din campionatele importante ale Europei au avut evoluţii diferite în meciurile echipelor lor din acest sfârşit de săptămână

Ianis Hagi a reuşit o pasă de gol supebă în victoria echipei sale, Racing Club Genk, în deplasarea de la Beveren, scor 4-0. A fost primul succes al campioanei Belgiei după două înfrângeri la rând înregistrate în acest sezon. Hagi a fost rezervă şi a intrat pe teren în minutul 76.

Razvan Marin, statistici foarte bune pentru Ajax

Mijlocaşul campioanei Olandei, Razvan Marin a fost iar titular şi integralist pentru noua lăncieri, în victoria din deplasare de la Venlo, scor 4-1. Românul a evoluat în linia de mijloc şi a avut  evoluţie apreciata. El a adunat 105 atingeri de balon şi a reuşit 86 de pase, cu un procentaj de reuşită de 95,6%!. În urma acestui rezultat, Ajax a trecut pe primul loc in Eredivisie

Andone a jucat 15 minute, Băluţă, neinclus în lot

Brighton a remizat pe teren propriu, 1-1, cu West Ham United, în a doua etapă din Premier League. Florin Andone a intrat pe teren în minutul 74, dar nu a reuşit să iasă cu nimic în evidenţă, în ce Tudor Băluţă nu a fost nici măcar inclus în lot.

VIDEO PASA DE GOL A LUI IANIS HAGI (min 2.10)