Ianis Hagi, a cincea roată la căruţă: Ce a făcut în primul meci oficial din 2020 şi ce spun cifrele sale

0

Ianis Hagi (21 de ani) a rămas la campioana Belgiei pentru a se lupta pentru un loc de titular, însă, deocamdată, bătălia e departe de a fi câştigată.

Gică Popescu a prevăzut explozia lui Ianis Hagi la Genk în partea a doua a sezonului şi a explicat că, tocmai de aceea, jucătorul nu ia în calcul o plecare de la această echipă unde a fost mai mult rezervă în prima parte a sezonului.

Din păcate pentru Ianis Hagi, acesta şi-a menţinut acest statut şi în primul meci oficial al campioanei Belgiei în 2020. Concret, duminică seară, în cofruntarea Zulte Waregem – Genk, scor 0-3, internaţionalul român a început partida pe banca de rezerve şi a şi rămas acolo până la final.

Astfel, de când a început revenirea celor de la Genk în campionat, cu patru victorii în ultimele cinci etape, Ianis Hagi a evoluat doar 49 de minute în două meciuri. A fost introdus din minutul 62 în înfrângerea cu Anderlecht şi a jucat din minutul 69 în victoria cu Waasland-Beveren, partidă în care a oferit şi o pasă de gol.