"I-am distrus pe tot terenul"

0

* Sahtior a invins cu 3-0 Celtic Glasgow, golurile fiind marcate de catre Matuzalem - doua, si Brandao * "S-a ales praful la Donetk", a notat "The Herald"

Matuzalem reprezinta cel mai scump transfer realizat de catre Sahtior in epoca Ahmetov, iar daca cineva se mai indoia de calitatile sale, brazilianul le-a raspuns tuturor in partida cu Celtic, cand a marcat doua goluri. Al treilea gol al ucrainenilor a fost opera lui Brandao, care in meciul contra Rapidului a ratat cateva ocazii mari, singur cu portarul. In final, ucrainenii s-au impus cu scorul de 3-0 si continua lupta pentru accederea in faza a doua a grupelor Ligii Campionilor. Singurele ocazii de gol pe care Sahtior le-a avut in prima repriza au venit in urma unor libere executate de Rat si Tymoschuk, dar portarul Marshall a respins fara probleme. Chiar daca nu si-au creat cine stie ce ocazii, ucrainenii ar fi putut intra in avantaj la pauza, dar lovitura de cap trimisa de Vorobey a trecut putin pe langa stalpul din dreapta al portii scotiene. La pauza, tehnicianul Martin O'Neill a fost nevoit sa-l inlocuiasca pe Sutton, accidentat de catre Tymoschuk, si l-a trimis in teren pe pustiul de numai 19 ani Ross Wallace, astfel ca forta ofensiva a scotienilor a scazut si mai mult. Si cum la mijlocul primei reprizei a fost schimbat si fundasul McNamara, cel mai experimentat fotbalist din lotul lui Celtic, un gol marcat de catre Sahtior devenea o chestiune de minute. Matuzalem deschide festivalul de goluri cu un sut de la marginea careului, in minutul 57, pentru ca, cinci minute mai tarziu, sa realizeze dubla. Cea mai controversata faza a meciului s-a petrecut la o patrundere in careu a lui Camara, acesta fiind agatat de catre Lastuvka, dar arbitrul lasa jocul sa continue. Scorul final este stabilit de catre Brandao, care in minutul 78 salta frumos mingea peste portarul Marshall si mentine sperantele ucrainenilor de a se califica in faza a doua a grupelor Ligii Campionilor. "Este o victorie foarte importanta. Sunt foarte multumit de cum au jucat elevii mei, care au fost mai buni decat cei de la Celtic, atat tactic, cat si ca valoare individuala. Chiar daca Celtic a pierdut in aceasta seara, scotienii au sanse mari sa se califice in cupa UEFA, din cauza ca vor disputa doua partide pe teren propriu. Ei pot juca mai bine decat au facut-o in aceasta seara. Scotienii au fost surprinsi de jocul nostru de pase si abilitatea jucatorilor nostri", a spus Mircea Lucescu. De partea cealalta, Martin O'Neill s-a aratat dezamagit de scorul inregistrat la finalul partidei si a afirmat ca accidentarile lui Sutton si McNamara au avut o contributie mare la infrangerea echipei sale. "S-a ales praful la Donetk", a notat "The Herald", care scrie ca aceasta a fost o noua seara dezamagitoare pentru Celtic. "Accidentarea lui McNamara a contat foarte mult, mai ales ca ceilalti nu au evoluat deloc bine la Donetk. Celtic a fost traumatizata de cele doua goluri marcate de Matuzalem intr-un interval de cinci minute in a doua repriza si nu si-a mai revenit. "I-am surprins si i-am distrus pe tot terenul", a spus Lucescu si nu a exagerat", se mentioneaza in "The Herald". In alta ordine de idei, antrenorul Mircea Lucescu a spus ca patronul gruparii Sahtior Donetk, Rinat Ahmetov, ar putea incerca sa-l transfere pe Adrian Mutu la echipa ucraineana. "Era mai bine sa-l luam inainte de scandal. Ahmetov este bun prieten cu Abramovici si ar putea incerca sa-l aduca pe Mutu la Sahtior", a afirmat Lucescu, dar trecerea lui Mutu in Ucraina depinde foarte mult de verdictul pe care Federatia Engleza de Fotbal il va dicta impotriva jucatorului roman, depistat pozitiv la un control antidoping.