Handbal: România, debut cu înfrângere la Cupa Mondială

0

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă, marţi, la Aarhus, de reprezentativa Franţei, scor 30-25 (12-9), în primul meci din grupa A, la Cupa Mondială.

Prima repriză n-a fost strălucită pentru niciuna dintre cele două echipe, jocul fiind pigmentat cu multe greşeli individuale şi ratări în faza ofensivă. România a condus cu două goluri în minutul 11 (3-5), dar apoi a cedat treptat în faţa Franţei, care a dictat ritmul în partea a doua (11-9, min. 27). La pauză: 12-9, după 30 de minute, în care România a avut 9 mingi pierdute şi a ratat de două ori de la 7 metri. Tricolorele au înscris ultimul gol în prima repriză în minutul 21, fiind în avantaj în acel moment (8-9).

Franţa şi-a mărit avantajul în repriza secundă, 14-9, în timp ce tricolorele au mai ratat de două ori de la 7 metri (19-13, min. 40). România nu a mai reuşit să reducă handicapul (21-15, min. 45), plătind tribut lipsei de concentrare, dar şi a omogenităţii şi eficacităţii la linia de 9 metri (7 goluri în total), la începutul pregătirilor. Scor final 30-25, iar echipa antrenată de Radu Voina îşi reduce şansele la semifinale, încă din debut.

Marcatoarele României au fost Curea 6 goluri, Ardean-Elisei 4, Farcău 3, Nechita 3, Amariei 2, Brădeanu 2, Fiera 2, Manea 1, Busuioceanu 1, Stanca 1, în timp ce Franţa a avut-o în prim-plan pe Lacrabere 6 goluri, urmată de Pineau, Signate şi Baudouin, toate cu câte 4 reuşite.

Marţi mai sunt programate meciurile dintre Spania-Suedia şi Danemarca-Rusia (grupa B), respectiv Norvegia-Germania (grupa A).

Programul meciurilor de miercuri şi joi este următorul: 21 septembrie: Germania-România (ora 15.00), Rusia-Suedia, Franţa-Norvegia, Danemarca-Spania; 22 septembrie: Franţa-Germania, Spania-Rusia, Norvegia-România (ora 19.00), Danemarca-Suedia.

Semifinalele vor avea loc în 24 septembrie, între primele două clasate din fiecare grupă (la orele 15.15 şi 17.15), iar a doua zi se vor disputa finala pentru medaliile de bronz (ora 16.30) şi cele de aur şi argint (18.30).

Câştigătoarea competiţiei va fi recompensată cu 25.000 de euro, finalista cu 15.000 de euro, iar ocupanta locului trei, cu 5.000 de euro.

Ediţia din 2010 a fost câştigată pentru a doua oară, consecutiv, de echipa României, care a învins în finală Norvegia, cu 24-23.

Celelalte câştigătoare ale Cupei Mondiale au fost Norvegia (2005 şi 2008) şi Rusia (2006 şi 2007).