HANDBAL HCM Constanţa a cucerit Cupa României, după ce a învins Ştiinţa Bacău la loviturile de departajare

0

HCM Constanţa a ieşit învingătoarea din partida cu Ştiinţa Bacău, disputată duminică şi încheiată 45-44. Prin această reuşită, constănţenii şi-au asigurat Cupa României.

Ştiinţa Bacău a pus mari probleme pe parcursul meciului şi au condus aproape 60 de minute, dar cele trei ore de joc au făcut echipa să clacheze şi să „cedeze“ trofeul lui HCM Constanţa. Dobrogenii şi-au respectat statutul din acest sezon - niciun meci pierdut - şi cele două formaţii au mers umăr lângă umăr până la finalul timpului regulamentar.

Egalitatea s-a menţinut după cele patru reprize de prelungiri, 36-36, astfel încât s-a ajuns la executarea loviturilor de la şapte metri. Alexandru Csepreghi a fost autorul golului decisiv, care le-a adus constănţenilor Cupa României.

Alexandru Dedu este noul preşedinte al Federaţiei Române de Handbal. Primele declaraţii despre rezultat