Handbal: HCM Baia-Mare, victorie la limită cu Viborg

0

HCM Baia Mare s-a impus duminică, la limită, scor 31-30, în deplasare, în faţa lui Viborg, în al treilea meci din grupa 2 a Ligii Campionilor.

După un start mai slab de partidă, campioanele României au preluat în premieră conducerea pe tabelă, din minutul 26, la scorul de 11-10.

De atunci, româncele n-au mai cedat avantajul şi au intrat la pauză cu un avans minim, scor 13-12.

Scenariul părţii secunde a fost asemănător, jucătoarele lui Tone Tiselj au condus în cea mai mare parte a timpului şi s-au impus la final tot cu un gol avantaj, scor 31-30.

Olandeza Lois Abbingh a marcat cele mai multe goluri pentru HCM (6).

După trei meciuri în grupa 2 principală, HCM este pe locul 5, cu 4 puncte, la egalitate cu Metz, şi cu un punct peste codaşa Savehof. Liderul este Larvik HK (14 puncte), urmată de Gyor ETO (12) şi Viborg (5).

HCM Baia-Mare păstrează şanse de calificare în sferturile Ligii Campionilor, acolo unde ajung primele patru clasate din grupă.

Româncele mai au de disputat trei meciuri, cu Savehof (pe teren propriu, 1 martie), cu Gyor ETO (în deplasare, 8 martie) şi cu Viborg HK (acasă, 15 martie).

Citeşte şi

Nu doar HCM Baia Mare are rezultate în handbalul european. HC Odorhei s-a calificat în sferturile Cupei Challenge