HANDBAL: CS Rulmentul - Dunărea Brăila 31-27

0

În etapa a doua a Ligii Naţionale la handbal feminin, CS Rulmentul Braşov a învins cu emoţii pe HC Dunărea Brăila. Braşovencele au punctaj maxim după primele două meciuri ale sezonului.

"Rulmentistele" au dat în această dimineaţă, în faţa propriilor suporteri, primul examen important al sezonului, întâlnind o grupare care are ca obiectiv clasarea pe un loc de cupă europeană. Fetele lui Herbert Muller au început bine meciul şi au condus cu 10-7, în minutul 20. Repriza secundă s-a desfăşurat sub semnul echilibrului, iar cele două formaţii au mers cap la cap. În minutul 42, braşovencele erau conduse cu 21-20, dar din minutul 51, când au trecut la conducere, scor 24-23, nu au mai permis adversarelor să se apropie ameninţător.

Pentru CS Rulmentul au marcat: Alexandrescu - 8g, Gogârlă - 7g, Şorodoc - 6g, Niculae - 4g, Vârtic - 3g, Barbosa, Gogoriţa şi Cherăscu, câte o reuşită. Cu restanţele contractuale încă neachitate, Barbosa nu a fost în apele ei şi a avut o prestaţie mult sub aşteptări.  De la oaspete s-au remarcat: Moldovan - 12g şi Tomuleanu - 6 reuşite.

"Important este că am câştigat un meci extrem de important, în compania unui adversar redutabil. Am văzut multă determinare şi angajament în jocul fetelor şi am reuşit să câştigăm două puncte esenţiale. Alexandrescu, Niculae şi Şorodoc au jucat foarte bine. Astăzi, handbalistele mici de statură au fost nişte jucătoare mari", a subliniat tehnicianul Braşovului, Herbert Muller.