Haltere: Şase medalii pentru România la CE pentru juniori şi tineret

0

Sportivii Elena Andrieş şi Florin Croitoru au câştigat, duminică, şase medalii de aur la Campionatele Europene de haltere de juniori şi tineret under 23, competiţie ce se desfăşoară la Bucureşti, în perioada 11-17 septembrie.

Elina Andrieş a câştigat medaliile de aur ale categoriei 45 kilograme junioare, la smuls (79 kg), aruncat (96 kg) şi total (175 kg). Toate cele trei rezultate sunt recorduri naţionale de seniori, tineret, juniori şi juniori II.

La masculin juniori, la categoria 56 kilograme, Florin Croitoru a obţinut medaliile de aur la smuls (121 kg), aruncat (149 kg) şi total (270 kg), cu performanţe ce constituie recorduri europene de juniori şi tineret.

La competiţie participă aproape 400 de sportivi din 37 de ţări.

Campionatele Europene de haltere de la Bucureşti se organizează cu sprijinul Comitetului Olimpic şi Sportiv Român şi al Autorităţii Naţionale pentru Tineret şi Sport.