Halep, victorie scurtă, Osaka, calificare chinuită: Liderul WTA a transpirat serios cu o adversară de mâna a doua

0

Naomi Osaka a devenit a 11-a jucătoare calificată în turul III de la Madrid, la puţin timp după ce Simona Halep (3 WTA) a eliminat-o pe Johanna Konta (41 WTA).

Dacă Simona Halep s-a descurcat de minune cu Johanna Konta, după un prim set strâns, în schimb, Naomi Osaka nu doar că a „tremurat“ pentru calificare, dar a şi avut nevoie de un set decisiv.

Japoneza de 21 de ani a fost chinuită, încă de la început, de Sara Sorribes Tormo (73 WTA), o iberică de 22 de ani în CV-ul căreia nu figurează nicio performanţă notabilă. Chiar şi aşa, Sorribes Tormo a dus-o pe Osaka în tiebreak, unde a cedat cu 5-7.

Iberica n-a dezarmat şi a egalat situaţia, după ce a câştigat setul doi, revenind de la 2-3 pentru a se impune cu 6-3.

În decisiv însă, diferenţa de clasă a fost evidentă, iar Osaka şi-a spulberat adversara cu 6-0.

Pentru Osaka urmează un duel în turul III cu Sasnovich (33 WTA).