Halep, veşti proaste de la US Open: Simona a pierdut locul 4 şi riscă să mai aibă o cădere! De ce depinde acum

0
Halep

Simona Halep ar fi putut ajunge inclusiv pe locul 1 WTA după US Open, însă, din păcate, eliminarea ei în turul II nu numai că a anulat această variantă, dar i-a adus deja şi o cădere în ierarhia tenisului feminin.

Simona Halep a urmărit, probabil, cu un interes sporit partida Svitolina (5 WTA) - Konta (16 WTA) din sferturile US Open, întrucât rezultatul ei putea să-i afecteze poziţia în clasament.

Şi, din păcate pentru Halep, rezultatul n-a fost bun pentru ea! Svitolina a învins cu 6-4, 6-4 şi deja a urcat pe 3 în ierarhia virtuală, actualizată în timp real. Iar Simona a căzut pe 5, în condiţiile în care, la startul turneului, ajunsese pe 3 în ierarhia virtuală, care acum arată aşa:

10. Konta 3.115p

Din clasamentul de mai sus, doar trei sportive se mai află în competiţie la US Open: Svitolina, Bencic şi Andreescu. Dintre ultimele două, doar una poate trece peste Halep în clasament după US Open. Dacă Bencic câştigă US Open, ea va acumula 4.985 de puncte şi o va devansa pe „Simo“. Iar dacă Andreescu ridică trofeul deasupra capului la Flushing Meadows, atunci canadianca de 19 ani va face 4.835 de puncte şi o va depăşi pe Halep.