Halep, fără timp de pierdut: Simona e în optimile de la Roma. Greul abia urmează

Simona Halep a făcut o încălzire bună în turul II de la Roma

La 31 de zile după finala câştigată la Praga, constănţeanca de 28 de ani a debutat direct în turul II de la Foro Italico, în compania unei adversare pe care a întâlnit-o în premieră.

Ştiri pe aceeaşi temă

Simona Halep (2 WTA) va avea un calendar destul de încărcat, în următoarea perioadă.

Pe lângă faptul că la Roma e implicată, atât la simplu, cât şi la dublu (s-a calificat, ieri, în turul II, alături de Monica Niculescu), „Simo“ trebuie să-şi dozeze efortul pentru ceea ce va fi, de fapt, obiectivul ei principal în acest final de sezon: French Open 2020 (21 septembrie - 11 octombrie).

Probabil, de aceea, românca a încercat să fie cât mai eficientă în primul ei meci de simplu la Foro Italico 2020. În confruntarea cu italianca Jasmine Paolini (99 WTA), Halep şi-a adjudecat primul set repede, în doar 36 de minute: 6-3. Paradoxal, setul a fost chiar echilibrat în primele sale şase game-uri, în care scorul a egal (3-3). De aici însă, „Simo“ a pus piciorul pe acceleraţie şi a luat următoarele trei game-uri.

Actul secund s-a desfăşurat cam după aceleaşi coordonate. Doar că, de această dată, Halep s-a distanţat la 5-4, scor la care a făcut break pentru a pune capăt partidei: 6-3, 6-4.

În turul următor, misiunea Simonei va fi mai dificilă, ea urmând să joace în optimi, cu Yastremska (29 WTA).

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: