Halep, şansă uriaşă: Osaka a fost învinsă categoric la Dubai, iar Simona poate spera la o revenire rapidă pe locul 1

0

Simona Halep a urcat de pe 3 pe 2 după Qatar Total Open, iar dacă va avansa în fazele superioare de la Dubai Tennis Championship, atunci va micşora distanţa faţă de liderul mondial.

Naomi Osaka a luat o pauză după titlul câştigat la Australian Open 2019, însă perioada de odihnă n-a ajutat-o deloc. Ba din contra!

Japoneza de 21 de ani a fost învinsă, astăzi, de Mladenovici (67 WTA), în primul meci jucat la Dubai, scor 3-6, 3-6. Partida a durat o oră şi şapte minute.

În acest moment, în clasamentul virtual, sunt 1.229 de puncte între Osaka (6.871 de puncte) şi Halep (5.642 de puncte), dar diferenţa se poate micşora drastic, dacă Simona va câştiga trofeul la Dubai şi va primi cele 900 de puncte aferente acestui succes.

Constănţeanca de 27 de ani poate reveni pe locul 1 mondial după Indian Wells (4-17 martie), competiţie la care campioana va primi 1.000 de puncte WTA.