Halep, meci fabulos la Miami: A fost pe punctul de a abandona, dar a revenit incredibil

0
Halep

Prima deplasare a Simonei Halep (3 WTA) în Statele Unite de după pandemie a oferit o partidă spectaculoasă, cu Caroline Garcia, în turul II de la Miami Open.

La Miami, româncele au suferit serios din cauza problemelor fizice! Mai întâi, Monica Niculescu (152 WTA) a părăsit calificările, după chiar primul meci, din cauza unei accidentări. Iar în noaptea de joi spre vineri, Simona Halep, lovită de o problemă medicală, n-a putut evolua la capacitate maximă.

Deşi s-a înscris şi în proba de dublu, „Simo“ a suferit încă de la primul meci de simplu! A debutat direct în turul II, contra Carolinei Garcia (Franţa, 27 de ani, 51 WTA), dar a fost chinuită o bună bucată de meci. În primul set, de adversara ei! Garcia a realizat primul break al întâlnirii, în al 6-lea game, s-a dus la 4-2, şi a luat setul cu 6-3, în 32 de minute.

Actul secund a scos la iveală problemele fizice ale Simonei. Care a cerut time-out medical, când Garcia s-a dus la 2-1. După mai multe minute, în care fizioterapeutul i-a făcut masaj, „Simo“, cu dureri la braţul drept, s-a întors pe teren.

Halep

A pierdut primul game la zero, pe serviciul adversarei (3-1 Garcia). Apoi însă, şi-a început revenirea impresionantă! De la 3-1 pentru Garcia, scorul a devenit 4-3 pentru Halep. La 5-3, „Simo“ a avut o primă minge de set pe serviciul adversarei, dar a irosit-o.  Pe a doua, în schimb, a valorificat-o, luând setul cu 6-4, după 54 de minute.

În decisiv, Halep, pur şi simplu, şi-a spulberat adversara: 6-0 în 25 de minute!

În turul III, Halep va juca fie cu Sevastova (57 WTA), fie cu Gauff (36 WTA).