Halep, devansată: cine a depăşit-o în clasamentul punctelor adunate în 2017 şi ce a spus despre Simona

0

Noua campioană de la Rogers Cup a oprit drumul Simonei Halep spre un al doilea trofeu consecutiv, de această dată la Toronto, după care a vorbit despre constănţeanca de 25 de ani.

Elina Svitolina (4 WTA) a învins-o pe Caroline Wozniacki (5 WTA) în finala de la Rogers Cup, scor 6-4, 6-0.

La conferinţa de după meci, ucraineanca de 22 de ani şi-a adus însă aminte de Simona Halep, adversară cu care a avut două meciuri memorabile în acest an. Mai întâi, în sferturile de la Roland Garros, Halep a revenit de la 3-6, 1-5 pentru a câştiga cu un incredibil 3-6, 7-6, 6-0.

În weekend, Svitolina şi-a luat revanşa pentru acel eşec, zdrobind-o pe Simona cu 6-1, 6-1 în semifinalele de la Rogers Cup. A fost cea mai severă înfrângere suferită de Halep din 2013 încoace, de când a fost bătută cu 6-1, 6-0 de Sara Errani, la Miami.

Ce a spus Svitolina?

„A fost dificil să trec peste meciul de la Paris, dar a fost o experienţă, o lecţie primită din care am învăţat. Din acel moment, am învăţat că trebuie să lupt pentru fiecare punct, de la primul până la ultimul. Am învăţat asta şi pentru mine e foate important în acest moment“, a declarat Svitolina, potrivit Digi Sport, făcând referire la eşecul cu Halep în sferturile de la Roland Garros.

Cea mai bună din 2017

După succesul de la Toronto, Elina Svitolina a trecut pe primul loc în clasamentul întocmit pe baza punctelor adunate în 2017, devansând-o chiar pe Simona Halep.

Primele opt sportive în acest clasament la finalul sezonului vor ajunge la Turneul Campioanelor.