Halep – Andreescu poate primi Oscarul anului în tenis: Simona, victorie fantastică după un meci de poveste

0

După mai multe luni de aşteptare, avem un răspuns la o întrebare care i-a preocupat pe iubitorii tenisului din România: E mai bună Halep sau Andreescu? Prima întâlnire dintre cele două a fost câştigată de Simona la capătul unui meci superb.

Într-o perioadă în care tenisul a devenit un joc cu o mare uzură fizică, pentru al doilea an la rând, Simona Halep a fost lovită de o accidentare exact înainte de Turneul Campioanelor.

Dacă în 2018, situaţia a fost atât de gravă, încât constănţeanca nici n-a jucat la Singapore, de această dată, ea s-a prezentat, totuşi, la noua locaţie a turneului: Shenzhen (China). Doar că, deşi fanii au sperat că „Simo“ s-a recuperat în cele 28 de zile care au fost între ultimul ei meci la Beijing şi cel cu Andreescu, adevărul e că nu poţi să te faci bine într-o perioadă atât de scurtă, mai ales pe final de sezon.

În primul set, Bianca a fost superioară, mai ales la serviciu. Canadianca a avut patru game-uri în care a servit: pe două dintre ele le-a luat la zero, pe unul la 15 şi doar o dată Simona a realizat break-ul. De partea cealaltă, fiecare game de serviciu al lui Halep s-a lungit! În patru dintre ele, Andreescu a avut mingi de break, iar pe trei dintre ele le-a şi câştigat. Aşa s-a făcut că, după 38 de minute, Andreescu s-a impus cu 6-3.

Halep a salvat o minge de meci şi a luat un tiebreak sufocant

În setul doi, Halep a forţat, iar după două game-uri de serviciu (1-1), break-urile au început să curgă! Mai bine a ieşit Simona, care a trecut în frunte după şase game-uri: 4-2. Imediat însă, Bianca a pus piciorul pe acceleraţie, a luat două game-uri la rând, şi a egalat: 4-4.

La acest scor, Simona a primit sfaturi pe teren din partea lui Darren Cahill, iar Andreescu, cu o rană pe picior, a chemat medicul pe teren. Chiar şi cu piciorul bandajat însă, canadianca şi-a făcut serviciul, fără emoţii, pentru 5-4, după care, la 6-5, pe serviciul Simonei, a irosit prima minge de meci!

Andreescu, accidentată la spate

În pauza dintre seturi, Simona a mers la toaletă, în timp ce adversara ei a primit, minute bune, îngrijiri medicale, suferind de o accidentare la spate. Întinsă pe jos, chiar pe teren, Andreescu a primit masaj din partea fizioterapeutului şi, având şi piciorul bandajat, a reluat cu greu meciul.

Deşi decisivul a fost specialitatea casei la Andreescu în acest sezon, paradoxal, Halep a început să joace tot mai bine în setul trei! După două game-uri de serviciu, au urmat patru dintre care trei au fost adjudecate contra-serviciu! Simona a ieşit mai bine după această perioadă palpitantă: 4-2!

De aici, românca a controlat partida şi, la final, s-a impus cu un entuziasmant 6-3 în decisiv.

CITEŞTE ŞI:

Reacţia Simonei Halep după postarea scandaloasă a managerului ei de comunicare pe Instagram

Managerul lui Halep, postare groaznică: Atac urât la Bianca Andreescu şi la toţi românii care au plecat din ţară!

Managerul lui Halep, trimis la reeducare: Reacţii acide după postarea lui Cosmin Hodor de pe Instagram

Halep, obligată să lucreze cu un incompetent: Cine e Cosmin Hodor, omul care îi atacă pe românii plecaţi din ţară

Halep îşi numără banii după victoria cu Andreescu: Simona şi-a asigurat deja un cec uriaş după un singur meci

Halep, ironică: Simona şi-a „urecheat“ contestatarii din România după marea victorie cu Andreescu

Halep are o mare admiratoare printre lesbiene: Mesaj încântător postat de o celebră americancă

Halep, declaraţie splendidă despre Darren Cahill: De ce l-a tot chemat pe teren în meciul cu Andreescu

Presa internaţională, impresionată de Simona Halep: Cele mai importante reacţii după victoria româncei

Halep, prima izbucnire nervoasă după revenirea lui Cahill: Cum a reacţionat în timp ce vorbea antrenorul

CTP, şocat de cum arată Andreescu la 19 ani: Ce a spus despre fizicul Biancăi după înfrângerea cu Halep

Halep, prima reacţie după o victorie fabuloasă: Declaraţii entuziamante ale Simonei după meciul cu Andreescu

Andreescu suferă teribil: Bianca a explicat de ce a pierdut un meci pe care l-a dominat în primul set

VIDEO Halep – Andreescu a oferit faza zilei la Turneul Campioanelor: Chinezii au aplaudat nebuneşte

VIDEO Halep, inimă de leoaică: Gestul făcut de Simona după ce a încheiat un meci infernal cu Andreescu

Halep, decizie mare luată înaintea meciului cu Andreescu: Începe o nouă etapă pentru Simona la Shenzhen

Halep a asistat la un meci epic: Grupa Simonei a oferit un duel electrizant între Pliskova şi Svitolina