VIDEO Momente de groază la un concurs atletic din New York, după ce jamaicanul Kemoy Campbell a fost resuscitat pe pistă. Decizia absurdă a arbitrilor

0
Kemoy Campbell (numarul 14 - primul din stanga) in cadrul unei alte curse atletice / Foto Getty

Atletul jamaican Kemoy Campbell a fost transportat la spital după ce a leşinat în timpul probei de 3.000 de metri de la Millrose Games din New York.

Acesta şi-a pierdut cunoştinţa imediat ce a trecut de 1.000 de metri, iar spectatorii din preajma incidentului  au strigat în zadar pentru ca arbitrii cursei să oprească întrecerea. În ciuda haosului creat, unii dintre oficialii altor probe fiind cei care i-au acordat primul ajutor lui Cambell până la sosirea paramedicilor, cursa de 3.000 de metri s-a alergat până la final

Medicii i-au acordat primul ajutor pe pistă, fiind nevoiţi să folosească defibrilatorul pentru sportivul de 28 de ani.

Potrivit agentului Ray Flynn, Campbell se află în stare stabilă, fratele şi iubita lui fiindu-i alături la spital.