Greu de ucis! Halep revine magnific în meciul cu Svitolina, câştigă cu 6-3, 3-6, 6-4 şi va juca mâine finala turneului

0
Halep

Simona Halep (3 WTA) şi-a continuat parcursul excepţional la Doha, în Qatar, şi s-a calificat în finala competitiei după o bătălie epică cu Elina Svitolina, scor 6-3, 3-6, 6-4

Dupa ce în optimi si în sferturi a trecut în minimum de seturi de Lesia Tsurenko (6-2, 6-3) , respectiv de Julia Goerges (7-6, 7-6), Simona Halep a avut nevoie de toate resursele de energie pentru a trece astăzi de Elina Svitolina

2 game-uri i-au trebuit Simonei pentru a îsi regla loviturile, românca reuşind să facă prima break-ul, la 1-1.  Au urmat cinci game-uri în care fiecare jucătoare şi-a valorificat avantajul propriului serviciu, pentru ca la 5-3 Simona să mai bifeze un break şi să îşi adjudece setul. Pe parcursul întregului set, serviciul a functionat foarte bine pentru jucătoarea din Constanta. Cu excepţia primului game în care a servit, Simona nu i-a mai lăsat nicio şansă de break adversarei.

Setul secund a avut o desfăşuare identică cu primul, cu diferenţa că Svitolina a fost cea care a facut break-uri în game-urile trei şi noua. Setul a fost echilibrat, iar schimburile de mingi au fost împănate cu multe lovituri spectaculoase, care au facut deliciul spectatorilor. Halep a fost jucatoarea mai agresivă, care a atacat mai mult, dar mai multe greşeli neforţate la câteva puncte cheie au facut diferenţa.

Halep făcut multe puncte cu lovitura de rever şi cu dreapta, dar, ca şi la celelalte partidele disputate la Doha, nu a reuşit să păstreze un nivel constant de joc şi, pe fondul unei reveniri a adversarei, a cedat iniţiativa.

Astfel, setul decisiv a început foarte prost pentru Simona. Svitolina a plecat ca din puşca şi a ajuns foarte repede la 3-0 si 4-1. Game-ul 5 a fost unul dramatic şi a reprezentat punctul de cotitura. Ucraineanca a avut 3 mingi de 5-1, dar Halep le-a anulat una după alta. Svitolina a resimţit şocul şi a cedat aproape fără luptă următoarele 2 game-uri. A urmat un nou game epic, cu multe egalităţi, Simona reuşind break-ul la a treia oportunitate. Românca a câştigat fără emoţii ultimul game al meciului şi va juca mâine (ora 17.00, Digi Sport) cu trofeul pe masă.

Calificarea în finală va fi recompensată cu un premiu de 84.850 de dolari şi cu 305 de puncte WTA. Câştigătoarea trofeului va primi 158.895 de dolari şi 470 de puncte WTA.

CIteşte şi

Halep joacă, sâmbătă, un meci uriaş: Simona şi-a aflat adversara din finala de la Doha. Avem ora partidei şi bilanţul româncei

Svitolina, distrusă de Halep: Ucraineanca va fi pedepsită de organizatorii turneului de la Doha pentru un gest lipsit de respect

Halep menţine suspansul: Ce a declarat despre noul ei antrenor imediat după calificarea în finala de la Doha

Halep va avea un meci infernal: Promisiunea făcută de adversara ei din finală imediat după marea victorie din semifinale

Tatăl lui Halep a ştiut că Simona va câştiga cu Svitolina: Ce i-a spus soţiei când fiica lor era condusă cu 4-1 în decisiv

Halep, ridicată în slăvi de francezi: Prestigiosul „L'Equipe“ a descris într-o frază superbă cheia victoriei Simonei

Palmares impresionant pentru Simona Halep! Finala de la Doha va fi cea de a 34-a din cariera româncei

Halep vs Svitolina - CTP: "Halep a fost un Hopa-Mitică, nu se sparge, nu se strică, în picioare se ridică"

Prima reacţie a Simonei după meciul cu Svitolina: „Am câştigat cu sufletul şi mintea. Mi-am promis că nu mai renunţ niciodată împotriva ei“

LIVETEXT După o bătălie pe viaţă şi pe moarte, Simona Halep trece de Elina Svitolina şi se califică în finala de la Doha