Grecii se mândresc cu steaua lor: Ce au scris despre victoria Mariei Sakkari în faţa lui Halep

0
Maria Sakkari

Actuala ocupantă a locului 7 WTA era până vineri ciuca bătăilor în faţa româncelor: avea o victorie şi şapte înfrângeri în faţa tricolorelor, începând din 2016. La primul duel cu Simona din carieră, grecoaica şi-a mai îmbunătăţit bilanţul.

Maria Sakkari (26 de ani, 7 WTA) îşi continuă sezonul de vis în care, în acest moment, savurează cea mai bună clasare din cariera ei de până acum. Şi cu perspective de a ajunge şi mai sus! Pentru că, după ce a învins-o pe Simona Halep (30 de ani, 19 WTA), grecoaica a primit şi o veste bună: a scăpat de Sabalenka (2 WTA), eliminată de Alexandrova (37 WTA), în sferturi. Drept urmare, Maria va întâlni o adversară mai slab cotată, astăzi, în semifinale.

Dacă va trece de acest duel cu Alexandrova şi apoi va şi câştiga trofeul la Kremlin Cup, Sakkari va acumula 4.220 de puncte WTA şi, începând de luni, va ajunge pe locul 6 mondial.

Până atunci, potrivit Digi Sport, postul care transmite Kremlin Cup, presa din Grecia a salutat marea victorie a lui Sakkari în faţa Simonei Halep, fostă ocupantă a locului 1 WTA.

Ce au scris jurnaliştii eleni de la Amna?

*Fostul număr 1 mondial n-a reuşit să o oprească pe Maria Sakkari din drumul spre trofeul de la Kremlin Cup. Sakkari se va duela acum cu Ekaterina Alexandrova, în semifinale. Pentru Sakkari a fost primul meci din carieră contra Simonei Halep, o atletă de renume, care are în palmares titluri la Roland Garros şi Wimbledon. Sakkari a suferit mult, dar a găsit loviturile potrivite în momentele decisive. Experimentata Halep a fost aproape să revină în setul secund, când a dus scorul de la 5-1 la 5-4, dar Sakkari s-a impus în cele din urmă.