Gloria nu a putut opri marsul "cainilor rosii" spre titlu

0

Dupa un inceput apatic, in care bistritenii au trecut pe langa deschiderea scorului, elevii lui Ioan Andone au invins cu 3-0 si au ramas lideri in Divizia A

Dinamo pornea meciul impotriva Gloriei Bistrita dornica sa continue jocul bun din derby-ul cu Rapid. Dar fie ca formatia ardeleana a fost mai motivata, fie ca jucatorii dinamovisti nu au mai avut concentrarea capatata in Giulesti, elevii lui Ioan Andone au tremurat serios in primele 45 de minute. Dupa un inceput in forta al liderului, care si-a trecut in cont o ocazie mare a lui Danciulescu in minutul 7, ardelenii au capatat incredere in fortele proprii si Coroian a ratat ocazia meciului in minutul 20, cand, ramas singur cu portarul Cristi Munteanu, a sutat in bara. Gloria si-a intensificat atacurile, astfel ca cel mai bun fotbalist al liderului in prima repriza a fost portarul Munteanu. Desi marile ocazii au fost trecute in contul oaspetilor, cei care au marcat au fost dinamovistii, care au inscris in minutul 39 prin Danciulescu, dintr-o lovitura de pedeapsa corect acordata de arbitrul Tiberiu Lajos, dupa un fault al lui Iodi asupra lui Semeghin. Golul venit inainte de pauza a taiat elanul oaspetilor, care nu s-au mai regasit dupa pauza, si Dinamo inscrie din nou, dar golul lui Niculescu este anulat dupa ce tusierul a semnalizat ca mingea depasise, in prealabil, suprafata de joc. De altfel, in cea de-a doua parte a partidei, jocul liderului s-a legat din ce in ce mai mult si cei doi atacanti dinamovisti Ionel Danciulescu si Claudiu Niculescu s-au intrecut in ratari, nereusind sa finalizeze actiunile spectaculoase pe care si le-au creat in careul bistritean. In minutul 64, eroul "cainilor" din meciul cu Rapid, Stefan Grigorie, risipeste emotiile gazdelor, inscriind dintr-un sut superb, de la 22 de metri, fara nici o speranta pentru portarul bistritean Costel Campeanu. La adapostul celor doua goluri, dinamovistii au redus frecventa atacurilor, dand ocazia atacantului bistritean Miroslav Giuchici sa rateze singur cu portarul Munteanu in minutul 70. Gazdele au dus scorul la proportii de neprezentare pentru formatia ardeleana prin Claudiu Niculescu, care a transformat impecabil o lovitura libera de la 16 metri. Dinamo s-a impus logic, dupa un meci pe care l-a dominat in totalitate, si isi pastreaza fotoliul de lider al Diviziei A.