Gimnasta Larisa Iordache, medalie de aur la individual-compus, la Universiada de la Taipei

0

Gimnasta Larisa Iordache a obţinut, marţi, medalia de aur la individual-compus, la Universiada de la Taipei, sportiva tricoloră fiind calificată în alte trei finale – la paralele, bârnă şi sol.

În finala la individual-compus, Larisa Iordache a obţinut următoarele note: sărituri – 14,400, paralele – 14,300, bârnă – 14,000 (cu cădere de pe aparat), sol – 14,050, iar cu un total de 56,750 puncte a obţinut medalia de aur. Pe podium au mai urcat Asuka Teramoto (Japonia, 55,650) şi Elsabeth Black (Canada, 54,950).

Larisa Iordache va evolua, miercuri, şi în finale la paralele, bârnă şi sol.

În competiţia masculină la individual-compus, desfăşurată tot marţi, România nu a avut reprezentanţi. Echipa României a încheiat pe locul 14 (230,050 puncte), având un singur sportiv în finale – Andrei Muntean la sărituri (14,750 în calificări). Finala la individual-compus a fost câştigată de Oleg Verniaiev (Ucraina, 88,300 puncte).

România este reprezentată la Taipei de 91 de sportivi, care concurează la atletism, haltere, tenis de masă, volei masculin, înot, sărituri în apă, baschet masculin, polo masculin, gimnastică artistică, scrimă şi judo.

În total, participă 7.639 sportivi, în 275 de evenimente care vor include 21 de ramuri sportive.

La ediţia din 2015, de la Gwanju (Coreea de Sud), România a obţinut 7 medalii (una de aur, trei de argint, trei de bronz), ocupând locul 29 în clasamentul pe naţiuni.

România a fost gazda ediţiei de iarnă a competiţiei, în 1951 (Poiana Braşov), şi a celei de vară din 1981 (Bucureşti).