Ghinion teribil pentru Ana Bogdan. Motivul pentru care a abandonat un meci pe care îl domina categoric

0
ana bogdan

Ana Bogdan nu a putut termina partida cu Kristyna Pliskova (69 WTA), din sferturile de finală ale turneului de tenis de la Praga.

Bogdan (92 WTA) a început foarte bine partida şi s-a distanţat repede de adversara sa. După jumătate de oră de joc, la scorul de 5-1, 40-A, românca s-a accidentat la coapsa stângă, după ce a sprintat la o lovitură scurtă a adversarei. Bogdan a pierdut punctul şi ghemul, după care apoi a cerut intervenţia fizioterapeutului şi, chiar dacă a primit îngrijiri medicale, a fost nevoită să renunţe.

Ana Bogdan s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Praga după ce a eliminat-o în primul tur pe Storm Sanders (275 WTA),  6-1, 6-1, în timp ce în optimi a beneficiat de retragerea Lesiei Tsurenko.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 5.000 de dolari şi cu 60 de puncte WTA.