Germania a învins Slovacia, scor 3-0, şi s-a calificat în sferturile Euro 2016

0

Germania, campioana mondială en-titre, s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins, la Lille, cu scorul de 3-0, selecţionata Slovaciei, în optimi.

Golurile au fost marcate de Boateng '8, Gomez '43 şi Draxler '63.

În minutul 13, Ozil a ratat o lovitură de la 11 metri, acordată după un fault al Skrtel asupra lui Gomez.

Slovacia: Kozacík - Pekarík, Skrtel, Durica, Gyömbér (Salara '84) - Hrosovsky, Skriniar, Hamsík - Kucka, Duris (Sestak '64), Weiss (Gregus '46). Selecţioner: Jan Kozak

Germania: Neuer -  Kimmich, Boateng (Howedes '71), Hummels, Hector - Khedira (Schweinsteger '76), Kroos-  Müller, Özil, Draxler (Podolski '71) - Gomez. Selecţioner: Joachim Low

În sferturile de finală, Germania va juca în compania învingătoarei din meciul Italia - Spania, programat, luni, de la ora 19.00. Tot astăzi, Franţa s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins, duminică, la Lyon, cu scorul de 2-1 (0-1), selecţionata Irlandei.