Franţa, în stare de şoc: Bastia riscă excluderea din campionat după incidentele din weekend. Acuze grave

0

Ultima clasată din Ligue 1 a ajuns la al 5-lea episod din actuala stagiune în care huliganii îşi fac de cap la un meci disputat pe „Stade Armand-Césari“.

Partida Bastia – Lyon din cadrul etapei cu numărul 33 a fost abandonată la pauză, la scorul de 0-0, după ce huliganii au pătruns pe teren şi i-au atacat pe fotbaliştii oaspeţi înainte de meci, dar şi după terminarea primelor 45 de minute!

„Ceea ce depăşeşte limitele înţelegerii e că însuşi directorul pentru siguranţă de la Bastia, Anthony Agostini,  l-a lovit pe portarul nostru, Anthony Lopes. Alţi doi stewarzi au lovit şi ei jucători. Am depus plângere. Am văzut lucruri şocante pe culoarul de la vestiare“, a declarat preşedintele OL, Jean-Michel Aulas.

O decizie în privinţa partidei va fi luată joi, însă, având în vedere că Bastia e recidivistă, ultima clasată din Franţa riscă chiar excluderea din primul eşalon.