CM 2014. VIDEO Franţa - Honduras: 3-0. Tehnologia Goal Line e folositoare

0

Franţa şi Honduras s-au întâlnit duminică, în cadrul celei de-a doua partide a grupei E, iar echipa din Hexagon s-a impus cu 3-0. Cu această ocazie, tehnologia Goal Line şi-a dovedit utilitatea, fiind hotărâtoare la cel de-al doilea gol.

Citeşte toate ştirile de pe adevarul.ro despre CM 2014

Prima repriză s-a scurs fără ocazii deosebite, iar scorul de 0-0 părea elocvent pentru întreg meciul. Soarta jocului s-a schimbat în ultimele minute, când Wilson Palacios l-a bruscat în careu pe Paul Pogba, hondurianul a primit cel de-al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, iar Franţa a primit penalti, a transformat prin Karim Benzema şi a intrat la pauză cu avantaj.

Cea de-a doua repriză a început cu o fază controversată: Benzema a şutat periculos, goalkeeperul hondurienilor, Valladares a încercat să respingă, iar dilema tuturor era dacă mingea a depăşit sau nu linia porţii. Situaţia a fost elucidată graţie tehnologiei Goal Line, care, după reluare, a demonstrat că Valladares a trimis mingea în propria poartă (48'). Acelaşi Bezema a înscris şi pentru a treia oară, printr-un şut din întoarcere (71') şi a închis tabela, iar Franţa a avut un debut pozitiv la Campionatul Mondial din Brazilia

Câştigă o tabletă şi multe alte premii participând la un concurs cu întrebări despre Campionatul Mondial

Echipele de start

Franţa: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho, Evra - Cabaye - Valbuena, Pogba, Matuidi, Griezmann - Benzema.  Selecţioner: Didier Deschamps.

Honduras: Valladares - Beckeles, Bernardez, Figueroa, Izaguirre - Najar, Palacios, Garrido, Espinoza - Bengtson, Costly. Selecţioner: Luis Suarez.