Halep a început recuperarea pentru Turneul Campioanelor. Sportiva trage tare în sala de forţă FOTO

0

Accidentată la spate în urmă cu două săptămâni, Simona Halep a început recuperarea sub îndrumarea kinoterapeutului.

Cea mai bună jucătoare de tenis a României a luat o pauză forţată de la competiţiile de tenis şi a intrat pe mâna terapeuţilor la o clinică privată din capitală.

Simona s-a accidentat la spate în timpul turneului de la Wuhan. Pe 24 septembrie, românca a abandonat  în primul set al meciului cu Elena Rybakina, la scorul de 4-5.în optimile de finală.

Săptămâna imediat următoare, Simona Halep a fost eliminată în turul secund al turneului de la Beijing de Ekaterina Alexandrova (nr. 38 WTA) , în două seturi, scor 2-6, 3-6, după o oră şi cinci minute de joc.

Din cauza problemelor de la spate. jucătoare născută în Constanţa a decis să se retragă de la Kremlin Cup, turneu programat în perioada 14-20 octombrie 2019,

De acum, singura miză pentru Halep e participarea la Turneul Campioanelor (27 octombrie-3 noiembrie). Pentru al 6-lea sezon consecutiv, Simona s-a calificat pentru această întrecere, care de această dată va fi găzduită de Shenzhen (China).