Fete „măcelărite“: Letonia, umilită de Anglia la fotbal feminin. S-a dat un gol la 4 minute şi jumătate VIDEO

0
Englezoaicele au făcut ce au vrut pe teren

FIFA se laudă cu dezvoltarea impresionantă a fotbalului feminin. Totuşi, rezultatele care se înregistrează în preliminariile Mondialului din 2023 arată că, deocamdată, doar unele ţări practică acest sport în condiţii decente.

În principiu, forţele din fotbalul feminin sunt Statele Unite ale Americii, Brazilia, ţările din Occident şi reprezentativele nordice din Europa, plus câteva formaţii din Asia, în frunte cu China. Şi există o prăpastie mare între aceste echipe şi cele din eşaloanele valorice inferioare!

Exact asta se vede acum şi în preliminariile Mondialului din 2023 (20 iulie - 20 august, Australia / Noua Zeelandă). Acum, într-o altă etapă din cadrul calificărilor, s-au înregistrat nişte rezultate şocante. Iată-le:

*Irlanda de Nord - Macedonia de Nord 9-0

*Letonia - Elveţia 0-7

*Irlanda - Georgia 11-0

*Luxemburg - Austria 0-8

*Spania - Scoţia 8-0

*Armenia - Norvegia 0-10

De departe însă, cel mai mare şoc al zilei a fost în partida Anglia - Letonia: 20-0! Pe „Keepmoat Stadium“ din Doncaster, gazdele au deschis scorul, în minutul 3, iar apoi au continuat să puncteze, în minutele: 6, 9, 12, 18, 23, 42 şi 44 pentru a stabili scorul la pauză: 8-0. La reulare, englezoaicele au înscris alte 12 goluri, în minutele 49, 52, 56, 61, 67, 71, 76, 80, 81, 82, 84 şi 88.

VEZI GOLURILE MECIULUI ANGLIA - LETONIA

În grupa D a preliminariilor, zona europeană, Anglia e lider cu maximum de puncte după şase runde, 18, având un golaveraj de 53-0! Letonia e pe ultima poziţie, a 6-a, cu 0 puncte în cinci partide şi un golaveraj de 2-46.

România, învinsă categoric

Şi naţionala feminină a României a evoluat, ieri, în preliminariile CM 2023. Pe stadionul „Anghel Iordănescu“ din Voluntari, jucătoarele antrenate de Cristi Dulca au pierdut în faţa Italiei, scor 0-5. Iată situaţia în grupa G, cu precizarea că doar locul 1 obţine biletele pentru CM 2023, în timp ce locul 2 va merge la baraj: