Federer, aproape de o mare ruşine

0
Roger Federer

În turul trei al turneului de la Miami, elveţianul a trecut cu greu de francezul Florent Serra, scor 7-6, 7-6.

Roger Federer nu se simte bine în acest an. Elveţianul a fost aproape de o eliminare ruşinoasă la turneul de la Miami. În turul trei al competiţiei, el a trecut foarte greu de francezul Florent Serra, scor 7-6, 7-6. Câştigător a 16 turnee de Grand Slam şi învingător de două ori la Miami, Federer a realizat 29 de greşeli neforţate şi a avut un procentaj de reuşită la primul serviciu de numai 59%. Ultima oară când Federer a câştigat un meci după două tie-break-uri a fost la Basel, în 2008, atunci învingându-l pe finlandezul Jarkko Nieminen.

"Trebuie să joc mai îngrijit, asta este clar. În primul set am avut un break avans, în al doilea set am avut două break-uri avans, dar Florent a reuşit să egaleze. El a jucat foarte bine şi m-a împiedicat să obţin o victorie mai lejeră", a spus Roger Federer.

În turul următor, Federer îl va întâlni pe cehul Tomas Berdych.

În acest an, Federer a fost eliminat în turul trei la Indian Wells, de către cipriotul Baghdatis, şi în semifinale la Doha, de către Davidenko, dar a câştigat Australian Open în faţa lui Murray.