FCSB nu renunţă la titlu. Bate lejer Astra, scor 2-0, şi rămîne aproape de CFR Cluj şi Universitatea Craiova

0

În ultimul meci al etapei a doua a din play-off, FCSB învinge la Giurgiu şi rămâne pe locul 3 în clsamentul Ligii 1, la 5 puncte de prima poziţie şi la un punct de locul secund.

Golurile au fost înscrise de Gnohere 29 (foto) şi I. Cristea 32)

Meciul a început cu o dominare sterilă a oaspeţilor. Ocaziile au lipsit în prima jumătate de oră, iar FCSB a deschis scorul la prima ocazie ivită. Gnohere a trimis cu capul spre poartă o centrare bună a lui Benzar, Lazar a respins mingea în faţă şi francezul a înscris cu şut puternic din apropriere. Patru minute mai târziu, Cristea a înscris cu capul după un corner executat de Man.

După pauză, gazdele au fost puţin mai vioaie şi s-au apropriat de mai multe ori periculos de poarta lui Bălgrădean.  Cestor a avut cea mai mare ocazie de a înscrie, dar şutul său a lovit bara. Eliminarea lui Bejan din minutul 74 a liniştit orice pretenţii ofensive ale Astrei.

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planic, I. Cristea, Morais - L. Filip, Teixeira - D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman - Gnohere Rezerve: A. Vlad - Bălaşa, Moruţan, Ioan Hora, Rusescu, Stoian, M. Roman Antrenor: Mihai Teja

Astra: Lazar - Erico, Bejan, Cestor, Butean - R. Pires, Mrzljak, R. Moise, V. Gheorghe - Llullaku, Hambo Rezerve: M. Santos - C. Dima, N. Roşu, Balaure, Begue, Daogari, D. Alibec Antrenor: Costel Enache

Cartonaşe galbene: Bejan '7 şi '74, Pires '20, Butean '47 / Morais '12, Tănase '76, Roman '77

Cartonaş roşu: Bejan '74

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Valentin Avram şi Mircea Orbuleţ - George Rădulescu