FCSB, încă o dezamăgire în Liga 1

0

FCSB continuă parcursul dezastruos de la reluarea Ligii 1. După înfrângerea cu CFR Cluj, egalul cu Gaz Metan şi înfrângerea cu Astra (de la 2-0), băieţii lui Bogdan Argeş-Vintilă au remizat, 1-1, cu FC Botoşani, în etapa a şasea a play-off-ului.

Echipa lui Bogdan Argeş Vintilă a controlat startul de meci, iar Florinel Coman şi-a confirmat statutul de principal marcator al roş-albaştrilor, înscriind pentru a 12-a oară în acest sezon. El a deschis scorul în minutul 13, cu un şut frumos din afara careului. Bucuria a fost însă de scurtă durată pentru FCSB, întrucât, la doar trei minute după golul de 1-0, Iulian Cristea a faultat în apropierea propriului careu, fiind eliminat. Câteva minute mai târziu, Alexandru Ţigănaşu a prins un şut sănătos, de la aproximativ 30 de metri, în minutul 22, aducând oaspeţilor egalarea.

Egalitatea numerică a fost restabilită, în minutul 31, când Enrike Papa a încasat al doilea cartonaş galben.

Chiar dacă FCSB a revenit în maer parte la cârma jocului, tabela a rămas nemodificată până la fluierul final, Florin Tănase ratând o ocazie uriaşă în ultimele cinci minute.