FCSB câştigă, 1-0, finala fără miză a Ligii 1. Teixeira, gol de generic cu CFR Cluj

0

Formaţia FCSB a învins, duminică seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0, campioana CFR Cluj, în ultima etapă a play-off-ului Ligii I. La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.

Oaspeţii au fost mai periculoşi în prima repriză, rezultatul de egalitate de la pauza fiind în special meritul portarului Vlad

Pe fondul unei căderi fizice din partea celor de la CFR, FCSB a deschis scorul în minutul 53, prin Teixeira, mingea trimisă din foarfecă laterală oprindu-se în vinclul porţii lui Arlauskis. Cu trei minute mai devreme, Ioan Hora ratase un penalti acordat pentru un fault la Man.

CFR va juca în preliminariile Ligii Campionilor, în timp ce FCSB va evolua în Europa League, ambele in turul I preliminar.

FCSB: A. Vlad - R. Benzar (Roman ’86), Cristea, Bălaşa, Morais - Nedelcu, Teixeira – Man (Rusescu ’87), F. Tănase, F. Coman – Hora (Moruţan ’63). Antrenor: Mihai Teja

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, A. Mureşan, Boli, Peteleu - Males, Hoban (Moutinho ’46), Djokovic – Costache (Petrila ’57), Omrani, Păun (Itu ’76). Antrenor: Dan Petrescu

Cartonaşe galbene: Roman ‘90+2 / Păun ’70, Males ’86, Djokovic ‘90+2

Arbitri: Iulian Călin - George Neacşu, Marius Badea - Lucian Rusandu

În primul meci al etapei, disputat sâmbătă, FC Viitorul a învins în deplasare Universitatea Craiova, scor 2-1, în timp ce ultima partidă a etapei şi a play-off-ului, Astra Giurgiu – Sepsi, se va juca luni, de la ora 21.00.