FC Voluntari - FC Argeş 2-0, în prima manşă a semifinalelor Cupei României

0
Cupa Romaniei

FC Voluntari şi-a luat revanşa după înfrângerea suferită în play-off şi a câştigat partida tur a semifinalelor Cupei României împotriva celor de la FC Argeş, scor 2-0.

Piteştenii au început jocul în ofensivă şi chiar au avut o ocazie mare de a marca, dar Latovlevici a nimerit transversala. Gazdele au avut primele mari ocazii după 17 minute de joc prin Nemec, care a ratat două ocazii mari în aceeaşi fază de joc.

După câteva minute, Raţă a deschis scorul pentru echipa antrenată de Ciobotariu. Acelaşi Raţă a fost decisiv pe tabelă printr-o pasă de gol prin care Armaş a dublat avantajul gazdelor pe tabelă, în minutul 29. Până la finalul partidei scorul a rămas neschimbat şi Voluntari porneşte cu prima şansă în returul de la Piteşti.

Vadim Raţă are un sezon foarte bun în tricoul Voluntariului pentru care a marcat 8 goluri în acest sezon şi a oferit 5 pase decisive în 38 de partide disputate.

În celălalt meci din semifinalele Cupei României, Sepsi Sf. Gheorghe va juca pe teren propriu cu Universitatea Craiova.