FC Viitorul s-a chinuit în meciul cu Universitatea Craiova. Oltenii au revenit spectaculos şi urcă pe locul doi în Liga I, după un meci jucat pe gazon de amatori

FC Viitorul coboară pe locul trei din Liga I FOTO Arhivă personală/Facebook

Universitatea Craiova a câştigat meciul cu FC Viitorul, disputat luni şi încheiat cu 3-1 pentru olteni, care au fost gazdele acestei partide.

Ştiri pe aceeaşi temă

FC Viitorul a pornit cu dreptul, la scurt timp de la debutul partidei şi a marcat încă din minutul 7, prin Bogdan Ţîru, graţie unei lovituri de cap. Scorul s-a menţinut până aproape de pauză, când Universitatea Craiova a egalat şi majorat în nu mai puţin de două minute, prin Alexandru Cicâldău (44') şi Elvir Koljic. În a doua repriză, Mihai Bălaşa a stabilit scorul final (53'), după ce a trimis pe poartă balonul dintr-o lovitură liberă, apărată nefericit de goalkeeper-ul advers, Cătălin Căbuz.

Meciul nu a fost lipsit de momente de panică, în minutul 23 existând un contact între Mirko Pigliacelli şi Bogdan Ţîru, cel din urmă având nevoie de îngrijiri medicale pentru a continua.
„Gazonul de la Craiova este un pericol pentru toţi fotbaliştii!”, spunea chiar tehnicianul oltenilor, Victor Piţurcă, acesta atrăgând atenţia, în repetate rânduri, despre starea degradată a terenului de joc.

După această partidă, Universitatea Craiova şi FC Viitorul fac schimb de locuri în clasamentul Ligii I, oltenii urcând pe poziţia secundă, cu un bilanţ de şapte victorii, un egal şi trei înfrângeri. De cealaltă parte, FC Viitorul numără şase meciuri câştigate, trei remize şi două partide pierdute.

Remiză la Iaşi, unde Poli rămâne în jumătatea superioară a clasamentului

În cealaltă partidă a serii, Poli Iaşi şi Sepsi Sfântu Gheorghe au încheiat la egalitate, 1-1, după un meci cu o primă repriză lipsită de reuşite, cu ambele goluri în partea de final a meciului. Pentru ieşeni a înscris Juan Passaglia (70'), în vreme ce pentru adversari a închis tabela Răzvan Tincu (80'). Poli se află pe locul cinci în Liga I, în vreme ce Sepsi Sfântu Gheorghe ocupă a opta poziţie.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: