FC Botoşani a învins în deplasare Gaz Metan Mediaş, scor 2-1. Gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 58, iar oaspeţii au ratat un penalti

0
FOTO FC Botosami/Facebook

Formaţia FC Botoşani a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a opta a Ligii I.

Au marcat Deaconu ’58 pentru Gaz Metan şi Butean ’34 (autogol) şi Keyta ’87 pentru FC Botoşani.

În minutul 58, de la gazde a fost eliminat Ondrej Baco, după ce a primit al doilea cartonaş galben. Un minut mai târziu, Ongenda, de la oaspeţi, a ratat un penalti.

Gaz Metan Mediaş: Buzbuchi – Butean, Larie, Baco, Velisar – Jefferson (Francisco Junior ’46), Pambou (Valente ’46) – Chamed (Alceus ’73), Deaconu, Horşia (Ze Manuel ’27) – Cardoso. Antrenor: Jorge Costa

FC Botoşani: Pap – Patache (Braun ’46), Chindriş, Ţigănaşu, Holzmann – Rodriguez, Florescu, Ongenda – Roman (Toutouh ’85), Keyta, Melinte (Askovski ’15, ‘Fili ’78). Antrenor: Marius Croitoru

Cartonaşe galbene: Pambou ‘7, Larie ’10, Jefferson ’38, Baco ’45, ’58, Chamed ’60, Butean ‘90+4 / Florescu ‘26

Cartonaş roşu: Baco ‘58

Arbitri: Istvan Kovacs – Valentin Avram, George Florin Neacşu – Mircea Ardelean

Observator: Adrian Vidan