FC Botoşani, calificare cu sufletul la gură în turul doi preliminar al Ligii Europa, după un meci plin de evenimente

0
Meciul FC Arges - FC Botosani din prima etapa a noului sezon din Liga 1 vineri 21 august 2020 Pitesti GEORGE FLUSTER / MEDIAFAX FOTO

Formaţia FC Botoşani s-a calificat în turul doi preliminar al Ligii Europa, după ce a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa kazahă Ordabasi.

Toate golurile au fost înscrise în prima repriză. Pentru FC Botoşani au marcat Holzmann '25, voleu imparabil din 8-9 metri, şi Dugandzic '33, şut splendid, în vinclu, din interiorul careului mare, iar pentru Ordabasi a înscris Mahlangu '31.

În minutul 12, portarul celor de la FC Botoşani, Pap, a apărat o lovitură de la 11 metri executată de Diakhate.

Moldovenii au fost echipa mai bună în prima repriză, în timp ce partea a doua a fost dominată de gazde. Echipa kazahă a irosit multe şanse de egalare, cea mai mare dintre ele fiind înregitrată în minutele de prelungire.

FC Botoşani a evoluat în formula: Pap - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Holzmann - Mendoza, J. Rodriguez - Florescu, Ashkovski (Ţigănaşu '90), Ofosu (Keyta '74) - Dugandzic (Roman '90+2). Antrenor: Marius Croitoru

Meciul a fost arbitrat de azerul Rauf Jabarov.

Celelalte două formaţii româneşti din Europa League, FCSB şi Craiova, debutează tot astăzi în această fază a competiţiei.

Lokomotiv Tbilisi (Georgia) - Craiova, ora 20:00 (Digisport 1)

FCSB - Shirak (Armenia), ora 21:30 (Look Plus)