Euro 2020, Grupa E: Suedia şi Slovacia, spectacol cu linguriţa! Meciul a fost decis de o lovitură de la 11 metri

Primul partidă din etapa a doua a Grupei E a oferit fanilor fotbalului cea mai anostă întâlnire jucată până acum la acest turneu final.

Ştiri pe aceeaşi temă

Ambele echipe erau neînvinse după meciurile din runda inaugurală, după ce Suedia remizase cu Spania, scor 0-0, iar Slovacia învinsese Polonia, scor 2-1.

Prima repriză a întâlnirii de la Sankt Petersburg a fost una de uitat. Singura pseudo ocazie a aparţinut Slovaciei, dar şutul lui Hamsik (43), de la marginea careului mare, nici măcar nu a nimerit spaţiul porţii.

Comparativ cu primele 45 de minute, partea secundă a fost un regal fotbalistic. Odată cu trecerea timpului, Suedia a ameninţat tot mai mult poarta lui Dubravka. Portarul slovac a fost avut o intervenţie colosală la capul lui Augustinsson (59), a reuşit să respingă şutul lui Alexander Isak (72) şi a avut şansă la ratările lui Danielsson (60) şi Alexander Isak 67. Norocul Slovaciei s-a topit în minutul 76, când Dubravka a faultat în suprafaţa de pedeapsă, lovitura de la 11 metri fiind executată perfect de Forsberg (77 - foto).

Până la final, văzută cu sacii în căruţă, Suedia şi-a domolit entuziasmul ofensiv şi a preferat să conserve avantajul. Slovacia a dominat copios cele cinci minute de prelungire, dar nu a reuşit să pună în real pericol poarta adversă.

Suedia: Olsen – Lustig, Lindelof, Danielson, Augustinsson (Bengtsson ’88) – S. Larsson, Olsson (Claesson ’64), Ekdal (Svensson ’88), Forsberg (Krafth ‘90+3) – Berg (Quaisson ’64), Isak. Selecţioner: Jan Andersson.

Slovacia: Dubravka – Pekarik (Haraslin ’65), Satka, Skriniar, Hubocan (Hancko ’84) – Kucka, Hrosovky (Duris ’84) – Koscelnik, Hamsik (Benes ’77), Mak (Weiss ’77) – Duda. Selecţioner: Stefan Tarkovic.

Partida a fost arbitrată de germanul Daniel Siebert.