Euro 2020, grupa A: Italia, debut fantastic! A spulberat Turcia FOTO

0
Italia a spulberat Turcia în meciul de deschidere de la EURO 2020

Prima partidă a Campionatului European de fotbal s-a jucat la Roma şi s-a încheiat cu victoria categorică a gazdelor, scor 3-0 (0-0).

Vineri seara, pe 'Stadio Olimpico', în faţa a 15.948 de spectatori, naţionala Italiei s-a distrat cu reprezentativa similară. a Turciei. Cu excepţia primelor zece minute, în care jocul a fost echilibrat, gazdele au dominat copios prima repriză., dar Insigne, Chiellini şi Immobile nu au reuşit să înscrie.

Partea secundă a început cu Turcia mult mai curjoasă, dar şi mult mai ghinionistă. În minutul 53  o centrare în forţă de pe partea dreapta l-a lovit pe Demiral în piept, după care mingea a intrat în propria poartă. Configuraţia meciului nu s-a schimbat după deschiderea scorului. Italienii au continuat să domine copios şi au mai marcat de două ori prin Immobile (66 şi 80).

Turcia: Çakir - Çelik, Demiral, Söyüncü, Meras - Yokuslu (Kahveci '65) - Karaman (Dervişoglu '76), Tufan (Ayhan '64), Yazici (Under '46), Çalhanoglu - B. Yilmaz. Selecţioner: Şenol Guneş

Italia: Donnarumma - Florenzi (Di Lorenzo '46), Bonucci, Chiellini, Spinazzola - Barella, Jorginho, Locatelli (Cristante '74) - Berardi (Bernardeschi '85), Immobile (Belotti '81), Insigne (Chiesa '81). Selecţioner: Roberto Mancini

Partida a fost arbitrată de olandezul Danny Makkelie.