Eugenie Bouchard s-a retras de la US Open, Roberta Vinci se califică în sferturi

0

Sportiva canadiană Eugenie Bouchard s-a retras şi din proba de simplu de la US Open, unde urma să joace în optimi cu Roberta Vinci, după ce a alunecat în vestiar şi s-a lovit la cap, ea renunţând deja la dublu feminin şi dublu mixt.

Directorul turneului, David Brewer, a anunţat că Bouchard, favorită 25, a decis să se retragă după ce a suferit o comoţie cerebrală.

În urma retragerii lui Bouchard, adversara sa din optimi, italianca Roberta Vinci a acces în sferturi la US Open. Potrivit WTA, citat de Mediafax, sportiva a jucat vineri la simplu şi dublu mixt, iar apoi a alunecat, şi-a pierdut echilibrul în vestiar şi a căzut, lovindu-se la cap.

De asemenea, jucătoarea franceză de tenis Kristina Mladenovic, locul 40 WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale US Open, învingând-o, cu scorul de 7-6 (2), 4-6, 6-1, pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 13 WTA şi cap de serie 13, după un meci de două ore şi 12 minute, încheiat, luni, la ora locală 01.00.